Café GLAD, Danmark
En välkomnande mötesplats i SYDBANK Arena
Inspirerad av insekternas värld och hans humoristiska förhållningssätt till designprocessen har arkitekt Guglielmo Berchicci konstruerat en originell och vacker samling belysningsarmaturer baserade på en enkel form – ägget.
Eggy Pop avger ett mjukt och behagligt ljus utan bländning. Skärmen är tillverkad av polyeten – ett starkt, UV-beständigt och återvinningsbart material. Monterade på olika beslag uppfyller de olika belysningskrav i privata såväl som kommersiella interiörer. Eggy Pop finns i tre storlekar. Diameter 320, 550 och 700mm.
Finns också som utomhusarmatur, bord/golv, pendel och vägg. Alla med E27 lamphållare så kunden är fri att välja ljuskälla, LED-lampa, halogenlampa eller lysrörslampa.
Dimension
Diameter 320, 550 eller 700 mm.
Vikt
2,2 kg, 4,8 kg, 6,2 kg
Anslutning
Sladd och stickpropp
Isolationsklass
Klass II
Ljuskälla
E27 LED, Halogen eller lysrörslampa
Kapslingsklass
IP 20
Dokument
Beställningsnummer
Eggy Pop In 32 08-44281
Eggy Pop In 55 08-44282
Eggy Pop In 70 08-44283
Kontakta våra ljuskonsulter för rådgivning, belysningsplanering eller provarmaturer. Vi hjälper dig att hitta rätt ljus för ditt projekt.